Trh s komoditami mohl na začátku tohoto roku konzumenty surovin jen těšit. Vedle pokračujícího trendu nízkých ropných cen přišla pozitivní zpráva i z trhu se vzácnými zeminami. Čína, jejich největší producent s neuvěřitelnými 98 % celosvětové produkce, prohrála spor u Světové obchodní organizace a oznámila zrušení exportních kvót. Jejich uvalení v roce 2010 vedlo k cenovému šoku, který značně vyděsil spotřebitele těchto sedmnácti prvků potřebných mimo jiné pro výrobu silných magnetů, laserů, výkonných světel anebo katalyzátorů.

Vítězství koalice EU, USA a Japonska je pozitivní samo o sobě, protože se ukázalo, že Světová obchodní organizace má sílu odstraňovat obchodní bariéry a Peking hodlá hrát podle jejích pravidel. To ale není vše a je tu ještě jeden důvod, proč se o dění na trhu se vzácnými zeminami zajímat. Ceny sedmnácti vzácných kovů totiž začaly klesat dávno před čínským oznámením, a to Čína navíc současně omezila produkci. Dnes stojí jen o málo více než před rokem 2010. Hlavní příčinou poklesu byla skoro až příkladná reakce trhu (ačkoli je třeba přiznat, že údajně přispělo i již méně příkladné obcházení exportních kvót ze strany čínských producentů).

Jednak byla otevřena nová naleziště v Americe a Austrálii. Současně se řada podniků a výzkumných institucí vrhla na projekty, které snižují spotřebu vzácných zemin, případně je účinněji recyklují. Japonská Honda například otevřela první zařízení na masovou recyklaci vzácných zemin z opotřebovaných aut. Společně s Japan Metals & Chemicals pak vyvinula novou techniku na získávání kovů vzácných zemin z baterií použitých v hybridních automobilech. Na opačném břehu Tichého oceánu mezitím vědci z americké Northeastern University představily silně magnetický materiál, který se zcela obejde bez vzácných zemin. LumiSands, firma napojená na University of Washington,přišla zase na způsob, jak v diodách typu LED naradit některé vzácné zeminy levným a hojným křemíkem.

Tržní mechanismus spojený s lidským důvtipem, navíc podpořeným například 150 miliony dolarů od americké vlády, nastavuje vzácným zeminám jasný cenový strop. U jiných komodit by tomu nemělo být jinak.

 

Více o vzácných zeminách viz http://ceskapozice.lidovky.cz/zlato-pro-21-stoleti-0oy-/tema.aspx?c=A150626_131805_pozice-tema_kasa