Letos v červenci vydalo americké ministerstvo energetiky, Department of Energy, zprávu o adaptaci diod typu LED v běžném osvětlení* a nastínilo, jak vypadá celková situace v USA. Na konci minulého roku měli Američané nainstalováno 215 milionů svítidel typu LED. Oproti stavu o dva roky dříve to byl čtyřnásobek. Ministerstvo odhaduje, že spotřebitelé na účtech za elektřinu v roce 2014 ušetřili 1,4 miliard USD, když neodebrali přibližně 15 terawatthodin (TWh) elektřiny. To znamená, že se Američané obešli bez jedné elektrárny s roční produkcí našeho Temelína.

Při porovnání s velikostí USA působí tyto úspěchy samozřejmě daleko skromněji. Díky diodám LED se ušetřila jen třetina procenta celkové spotřeby elektřiny, na hlavu každý Američan ušetřil něco přes čtyři dolary a našich Temelínů mají Američané celkem padesát pět (měřeno podle roční výroby). Na druhou stranu je to jen začátek, protože diody LED zatím stále představují pouhá tři procenta veškerých nainstalovaných svítidel. Zpráva odhaduje, že kdyby přes noc stoupnul podíl diod LED na 100%, ušetřilo by se až 500 TWh elektřiny (v populární jednotce „temelín“ je to zhruba 33). To je samozřejmě jen zbožné přání.

Je těžké odhadnout, jak velký dopad změna ve znamení LED nakonec bude mít. Diody LED se přirozeně nejdříve montují tam, kde se nejvíce vyplatí, takže úspory z jedné nové diody budou klesat. Na druhou stranu stále klesá jejich cena a potenciál využití zůstává značný. Pokud americké domácnosti vymění jen každou desátou žárovku ve svých domovech, mohlo by se hrubým odhadem ušetřit 6 TWh. Ještě větší úspory může přinést rozšíření technologie v komerčních a průmyslových budovách.

Nebojme se na okamžik vstoupit na tenčí led a představme si, že diody LED nakonec ušetří polovinu svého maximálního potenciálu podle citované zprávy. V USA by se ročně ušetřilo přibližně 250 TWh. V České republice žije třicetina počtu obyvatel USA, a pokud by ostatní faktory zůstaly stejné, mohli bychom ušetřit okolo 8 TWh. Číslo už je trochu na vodě, ale přece jen se na chvíli oddejme fantazii, že bychom najednou tolik ušetřili. Co vypneme? Jeden reaktor Temelína? Nebo zavřeme uhelnou elektrárnu Chvaletice, jeden z důvodů pro prolomení uhelných limitů, a k tomu přihodíme ještě jednoho podobného chrliče CO2?

 Vyšlo 16. září 2015 na energymotejlek.com.

* Adoption of Light-Emitting Diodes in Common Lighting Applications - http://apps1.eere.energy.gov/buildings/publications/pdfs/ssl/led-adoption-report_2013.pdf